Wezwanie: +356 2578 3501 info@remax-malta.com

Kupno swojej pierwszej nieruchomości na Malcie

Kupno swojej pierwszej nieruchomości na Malcie (o czym należy pamiętać, na co zwracać uwagę, najczęściej popełniane błędy).

Wiele ludzi uważa że decyzja o kupnie pierwszego domu jest jedną z największych decyzji podejmowanych w życiu każdego człowieka. Pogląd ten nie bierze się z nikąd, zwłaszcza kiedy rozważy się wszystkie obowiązki jakie niesie z sobą taka decyzja. Należy być świadomym całego procesu nabywania posiadłości, dodatkowych opłaty i wydatków, a także tego jakich metod używa się w procesie sprzedawania nieruchomości, zwłaszcza kiedy jest to Państwa pierwszy raz.

Bardzo ważne jest także, żeby ustalić sobie konkretny budżet, który będą mieli Państwo na uwadze przez cały czas, także jeszcze zanim zaczną Państwo rozglądać się za konkretną nieruchomością. Niektóre osoby preferują pożyczanie pieniędzy, zamiast korzystania z własnych środków i w takim wypadku zaleca się postarać o kredyt trochę wcześniej. Warto także brać pod uwagę koszty dodatkowe które pojawią się gdzieś po drodze, takie jak meble, opłaty u notariusza itp.

Dopiero kiedy mają Państwo jasno określony budżet, mogą Państwo przejść do kolejnego etapu, do poszukiwania domu. Aby ułatwić życie zarówno Państwu jak i agencji nieruchomości, proponujemy żeby skorzystali Państwo najpierw z wyszukiwarki posiadłości, którą oferuje RE/MAX Malta bez potrzeby wychodzenia z domu. Kiedy zainteresują się Państwo określonymi nieruchomościami, niech po prostu zapiszą Państwo je na kartce lub w formie elektronicznej, tak żeby łatwo było je później odnaleźć. Dobrze jest także umawiać się na spotkanie z agentem w ten sposób, żeby w jeden dzień zobaczyć jak najwięcej nieruchomości. Agent nieruchomości będzie Państwu towarzyszył podczas każdych oględzin posiadłości, będzie także wiedział na co należy zwracać uwagę, a na sam koniec pomoże Państwu wynegocjować jak najlepszą cenę ze sprzedawcą. Należy się upewnić, że zaznaczyliście Państwo te nieruchomości które Państwa na prawdę interesują i odrzuciliście Państwo te, które nie spełniały Państwa oczekiwań. Ważne jest, aby każdą nieruchomość oglądać bardzo uważnie. Niech mają także Państwo przy tym na uwadze, że wszelkie wady posiadłości mogą być bodźcem do zredukowania ceny.

Gdy znajdą już Państwo idealną nieruchomość, możecie Państwo złożyć swoją ofertę. Przed zaproponowaniem konkretnej ceny lepiej jest zorientować się ile kosztują inne nieruchomości  w tej samej okolicy. Jeśli sprzedawca się zgodzi – proszę mieć na uwadze, że na początku to tylko umowa słowna, i nawet jeśli zostało to Państwu powiedziane w dobrej wierze, to i tak nie jest to w żadnym stopniu wiążące. Dopiero w momencie kiedy obie strony zgodzą się na podaną cenę, ustalana jest data podpisania ‘Obietnicy Sprzedaży’, znanego także jako Konvenju. Ten formalny dokument stworzony przez notariusza jest pewnego rodzaju poświadczeniem umowy pomiędzy sprzedawcą a kupującym. W Konvenju określone są konkretnie zobowiązania zarówno jednej jak i drugiej strony, na przykład kiedy sprzedawca zobowiązuje się do skończenia prac remontowych w mieszkaniu lub do naprawy instalacji. Gdyby chcieli Państwo, jako przyszli nabywcy, aby nieruchomość została sprawdzona dodatkowo przez architekta(upewnić się że nie ma żadnych defektów strukturalnych) – mogą to Państwo zawrzeć w Konvenju. Umowa ta będzie także zawierała datę podpisania ostatecznej umowy sprzedaży nieruchomości i będzie zarazem ostatecznym terminem wywiązania się z określonych obowiązków.

Kiedy podpisana, ostateczna umowa zostanie zarejestrowana z publicznym rejestrze, a klucze do nieruchomości oddane Państwu do ręki, jedyne co muszą Państwo zrobić to wprowadzić się do swojego nowego domu!

Proces poszukiwania domu, może zająć od tygodnia do nawet kilku miesięcy i zależy głównie od tego, jak bardzo jest to dla Państwa pilna sprawa. Bez względu na to czy nagli Państwa czas, czy też macie Państwo go pod dostatkiem, należy zawsze mieć na uwadze że średnio poszukiwanie odpowiedniej nieruchomości razem z domknięciem umowy zajmuje od trzech do sześciu miesięcy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości mogą sie Państwo z nami skontaktować, zawsze chętie służymy pomocą. Nasze bogate, wieloletnie doświadczenie, obszerna baza danych i duża liczba biur rozmieszczonych na całej Malcie i Gozo stanowi bardzo duży atut, przy poszukiwaniu swojej pierwszej nieruchomości.

W każdym biurze znajdą Państwo wykwalifikowanych agentów, którzy z pewnością nie zmarnują Państwa czasu. Wszyscy nasi specjaliści są profesjonalistami, a informacje których udzielają, są zawsze rzetelne i konkretne. Możemy szczerze powiedzieć, że odpowiadamy na każde Państwa zapytanie i poświęcamy nasz czas aby w pełni przeprowadzić państwa przez cały proces. Agenci słuchają państwa potrzeb i pomagają Państwu wyszukać taką nieruchomość, która je spełnia.

Nasze tygodniowe, aktualizowane listy posiadłości dla osób kupujących nieruchomość po raz pierwszy w życiu mogą być dla Państwa pomocne. Ponadto, na Państwa życzenie mogą być Państwo na bieżąco informowani o najnowszych posiadłościach pojawiających się w naszej bazie danych. Jeśli zapiszą się Państwo do naszego newsettera, będą Państwo mieli gwarancję, że kiedy znajdzie się nieruchomość spełniająca Państwa kryteria – dowiecie się o niej jako pierwsi.

14.1 Na co zwracać uwagę?

Istnieje kilka rzeczy na które należy zwracać szczególną uwagę przy kupnie nieruchomości na Malcie. Niestety, szanse na to że dowiedzą się Państwo o tym wcześniej niż już po zakupie danej nieruchomości, są niewielkie. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy listę najważniejszych rzeczy, które koniecznie trzeba sprawdzić zanim Państwo odrzucą daną nieruchomość, lub też ją zaakceptują. To absolutne minimum, które musi zostać przez Państwa sprawdzone, nawet dwa razy.

- Sąsiedztwo. W zależności do tego kiedy odwiedzają Państwo daną nieruchomość, okolica może wydawać się różna. Dom który na początku wydaje się być w bardzo cichej, niemal idealnej okolicy najprawdopodobniej nie jest taki przez cały czas. Warto odwiedzić posiadłość po raz kolejny, najlepiej w inny dzień tygodnia i o innej porze dnia. Czy nie przeoczyli Państwo cotygodniowego, sobotniego targu, który odbywa sie zaraz za rogiem? Czy dom nie znajduje się blisko szkoły albo warsztatu samochodowego? To wszystko ma duże znaczenie z dłuższej perspektywy czasu i może zacząć przeszkadzać. W celu dbania o swój własny komfort życia powinni się Państwo upewnić, jak na prawdę wygląda okolica.

-Sprawdzenie budynku ze wszystkich stron. Przód wielu posiadłości na Malcie wygląda bardzo zachęcająco, jednak gdy tylko zajrzą Państwo na tył posiadłości, mogą Państwo dostrzec pewne defekty. Warto upewnić się, że nieruchomość nie jest pochylona w żadną ze stron, a także że jej struktura nie jest zagrożona.

-Dachy i sufity. Najlepiej sprawdzić je w towarzystwie zaufanego architekta, który będzie mógł ocenić stan i jakość wykonania zarówno sufitu jak i dachu. Poza tym, będzie mógł Państwa wcześniej uprzedzić, jeśli stwierdzi że będą konieczne większe naprawy.

-Prace i projekty budowlane w okolicy. Korzystając z pomocy architekta dobrze jest wiedzieć czy w okolicy nie są planowane zadne prace lub projekty budowlane. Część z nich może drastycznie zmienić Państwa punkt widzenia. Nie rzadko zdarza się też tak ze nowo powstałe budynki pozbawią Państwa widoku na morze lub na krajobraz wiejski, który był jednym z powodów dla których zdecydowali się Państwo na daną nieruchomość.

- Zmiany w projekcie. Jeśli nieruchomość odbiega strukturą od tego jak została zaprojektowana na początku, dobrze jeśli architek rzuci na nią okiem i wykluczy ewentualne błędy i niedopatrzenia.

- Brak użytkowania. Jeśli nieruchomość nie była używana przez długi czas, konieczne jest sprawdzenie zlewów i toalet. Należy się upewnić że cała instalacja nie sprawia problemów i że rury są sprawne. Zaleca sie skorzystanie z usług mechanika, który sprawdzi drożność rur, oceni ich wytrzymałość a także z góry poinformuje Państwa o tym czy wymagają one napraw czy też nie.

- Na koniec, gdy juz wybiorą Państwo konkretną nieruchomość, powinni Państwo sprecyzować co konkretnie zostaje. Właściciele nieruchomości znani są z bardzo złego zwyczaju zabierania z posiadlości niemal całego sprzętu, łącznie z antenami satelitarnymi, zbiornikami wodnymi, telefonami stacjonarnymi a nawet piekarnikami pod zabudowę! Jest to dla Państwa niekorzystne, dlatego wcześniej muszą Państwo powiedzieć jasno sprzedawcy co ma zostać w mieszkaniu.

- Miejsce parkingowe. Jeśli posiadają Państwo więcej niż jeden samochód, zalecane jest wcześniejsze upewnie się, że w pobliżu są wolne miejsca parkingowe. W przeciwnym razie, co wieczór po powrocie z pracy będziecie Państwo marnować cenny czas na znalezienie miejsca parkingowego.

14.2 Najczęściej popełniane błędy przy kupnie nieruchomości


Można z łatwością stwierdzić że kupno posiadłości na Malcie to jedna z największych inwestycji na jaką pozwolić sobie mogą tylko nieliczni. Po długim okresie oszczędzania bądź ubiegania isę o pożyczkę, z pewnością chcą Państwo uniknąć podjęcia złej decyzji, bądź uniknąć przykrych niespodzianek. Wychodząc Państwu na przeciw, wszyszczególniliśmy listę najczęściej popełnianych błędów, a także wskazówki jak ich uniknąć. Wszystko to z myślą o Państwa komforcie, żeby transakcja przebiegała jaklepiej jak to tylko możliwe.

Wiele osób decyduje się na nieruchomość na Malcie z wizją długoterminowej inwestycji. Mają nadzieję sprzedać posiadłość za kilka lat po droższej cenie, przy czym nie zamierzają mieć żadnego dodatkowego wkładu własnego w samą posiadłość. O ile w przypadku nielicznych nieruchomości takie postępowanie się sprawdzi, o tyle w przypadku innych już nie. Dzieje sie tak dlatego, ponieważ nieruchomości nie wzrastają na wartości w równy sposób. Niektóre nieruchomości wzrastają na wartości o wiele więcej niż inne, o czym zapomina bardzo wiele osób. Trzeba zawsze się upewnić że nieruchomośc którą Państwo wybierają jest właśnie z takiej kategorii.

Przed podjęciem decyzji należy dowiedzieć się kluczowych informacji o rynku nieruchomości na Malcie. Dobrze jest zbadać rynek na własną rękę, a także policzyć wszystkie ewentualne wydatki jakie mogą pojawić sie po drodze. Ponadto, świadomość wszystkich dodatkowych kosztów pomoże Państwu w ustaleniu odpowiedniego budżetu. Nikt nie lubi niespodzianek, zwłaszcza jeśli wiążą się one z ponoszeniem dodatkowych opłat.

Bardzo częstym błędem jest także praca w pojedynkę. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, trzeba koniecznie skonsultować się ze specjalistami w danej dziedzinie, a to uwzględnia zarówno agentów nieruchomości, jak i architektów, notariuszy, pracowników banku a także hydraulików bądź mechaników. Wiele osób decyduje się na pracę w pojedynkę zamiast korzystania z usług pośrednika w celu uniknięcia prowizji, jednak te same osoby zapominają o tym że ich jeden błąd może kosztować więcej niż cała prowizja. Jeśli po poradę medyczną udają się Państwo prosto do lekarza, po poradę w sprawie kupna nieruchomości powinni Państwo udać się do agenta nieruchomości. Specjalista wie, że darzą go Państwo zaufaniem, dlatego też upora się z każdą przeszkodą, która może pojawić się podczas całego procesu  kupna nieruchomości. Co więcej, agent posiada bardzo ważne doświadczenie, które daje mu przewagę nad konkurencją, nie ma problemu o którym by wcześniej nie słyszał, jest w stanie poradzić sobie z każdą sytuacją właśnie dlatego, że spotkał się z nią wcześniej w swojej karierze.

Kolejnym, bardzo niebezpiecznym błędem jest liczenie kosztów bez wyceny. Jeśli nieruchomość, którą są Państwo zainteresowani wymaga pracy, muszą Państwo dostać jej jasną wycenę. To pomoże Państwu w wynegocjowaniu najkorzystniejszej ceny, bez nadszarpywania Państwa budżetu. Jeśli noszą się Państwo z zamiarem zakupu bardzo dużej nieruchomości na Malcie, powinni się Państwo upewnić że posiadają Państwo wystarczającą ilość funduszy żeby ją utrzymać. Jeśli nie będą Państwo w stanie tego zrobić, będą Państwo zmuszeni do sprzedaży posiadłości i stracą Państwo na tym tylko pieniądze, a także i czas.

Tak właściwie to najważniejsze aby opierać się na jasnych, konkretnych faktach. Nigdy nie można trzymać się tylko założeń i oszacowań. Jeśli mają Państwo wątpliwości, lub utkną Państwo w martwym punkcie zawsze trzeba skonsultować się ze specjalistą. Tylko kiedy są Państwo uzbrojeni w odpowiednią wiedzę i opierają się Państwo na faktach, mają Państwo zagwarantowaną udaną i bezproblemową transakcję, od początku aż do samego końca.