Wezwanie: +356 2578 3501 info@remax-malta.com

Na co zwracać uwagę przy kupnie nieruchomości

Na co zwracać uwagę przy kupnie nieruchomości (dlaczego warto poświęcić uwagę szczegółom, jak dokonać dobrego wyboru).

Podejmując się kupna nieruchomości na Malcie, istnieje wiele rzeczy, które muszą zostać sprawdzone. Z tych, które wydają się najbardziej oczywiste, wymienić można między innymi: lokalizację, pozwolenia na kupno nieruchomości, miejsca parkingowe lub wielkość i ilość dostępnych pokoi.

Na każdym rynku nieruchomości, tak jak i na Malcie, klienci często zapominają o wielu istotnych kwestiach. Ponieważ przeciętny klient nie posiada odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dopiero po fakcie uświadamia sobie jak wiele nakładów finansowych jeszcze wymaga zakupiona przez niego nieruchomość.

Ten artykuł został stworzony z myślą o tych z Państwa, którzy chcą dokonać jak najlepszego wyboru przy kupnie nieruchomości, uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek bądź też dodatkowych, nieprzewidzianych w budżecie nakładów finansowych.

1. Każde okno trzeba otworzyć.
Okna nie należą do najtańszych rzeczy, a nie są zarazem czymś bez czego mogą się Państwo obejść. Otwieranie i zamykanie każdego okna przy Państwa agencie nieruchomości może państwu pomóc w bardzo szybkim zweryfikowaniu czy są one w dobrym stanie czy nie. Ponadto, nikt nie będzie miał podstaw żeby winić Państwa ‘złe użytkowanie’ jako przyczynę zaistniałego problemu.

2. Panel elektryczny musi zostać sprawdzony. Przed kupnem danej nieruchomości należy koniecznie upewnić się, że cała instalacja elektryczna działa. Sprawdzenie panela elektrycznego powinno także zawierać sprawdzenie wszystkich przewodów, a zwłaszcza tych, które nie są z niczym połączone. W przypadku gdy znajdziecie państwo taki przewód, sprzedawca nieruchomości powinien się tym zająć i to dla Państwa naprawić, zanim nabędziecie Państwo nieruchomość. Jeśli sprzedawca nie będzie się chciał na to zgodzić, należy zażądać niższej ceny.

3. Co jest pod spodem? Bez względu na to, czy mają Państwo do czynienia z parkietem czy z dywanem, zawsze warto zapytać co jest pod spodem. Czy jest to kamień? Płytki? Czy po prostu cement? To podstawowa rzecz, jeśli planują Państwo renowację posiadłości. Warto zwrócić także uwagę na jakiekolwiek mokre plamy lub ślady na ścianach, bo rozwiązanie takiego problemu może kosztować Państwa fortunę.

4. Każda toaleta musi zostać spłukana.
Pomimo faktu, że działająca lub niedziałająca toaleta nie jest na tyle poważnym problemem, że może doprowadzić do rezygnacji z danej posiadłości, upewnienie się że spłuczka działa zaoszczędzi Państwu niepotrzebnych kłopotów i zamieszania.

5. Każdy zlew powinien zostać sprawdzony. Dlaczego? Będą Państwo od razu wiedzieć czy któryś z nich powinien zostać wymieniony, a co więcej, będą Państwo także wiedzieć, czy rury wymagają wymiany. Jak dowiedzieć się, że rury najprawdopodobniej wymagają wymiany? Kiedy woda, która wypływa jest pomarańczowa albo ma ślady kamienia lub osadu, najprawdopodobniej bądą musieli się Państwo liczyć z wymianą całej instalacji.

6. Czy jest izolacja? Pomimo że jest to sprawa Państwa indywidualnego wyboru i większość sprzedawców poinformuje Państwa od razu czy została założona jakakolwiek izolacja na dach i ściany, ewentualne dopytanie się na pewno nie zaszkodzi a może zaoszczędzić Państwu wiele pieniędzy.

7. Ile średnio wynoszą opłaty za mieszkanie (rachunki za wodę, prąd itd.)? Jeśli nieruchomość, którą Państwo wybrali jest obecnie zamieszkana, dobrym pomysłem jest dokładne dopytanie się sprzedawcy ile średnio wynoszą go rachunki za mieszkanie. To powinno pomóc państwu w oszacowaniu kosztów użytkowania apartamentu, kiedy już się Państwo do niego wprowadzą.

Oczywiście, jeśli zakochają sie Państwo w danej nieruchomości, żaden z powyższych problemów nie powinien powstrzymać Państwa przed jej kupnem – ale zawsze lepiej wiedzieć więcej niż mniej o własnej inwestycji. Maltański, doświadczony specjalista od nieruchomości powinien zawsze Państwu towarzyszyć przy sprawdzaniu posiadłości. Powinni Państwo uzbroić się we wszystkie powyższe informacje, a potem oczekiwać z niecierpliwością na wprowadzenie się do nowego domu!