Wezwanie: +356 2578 3501 info@remax-malta.com
  • Malta-Fort_St_Angelo

Posiadłości na Malcie

Posiadłości na Malcie (główne informacje dotyczące kupna i wynajmu posiadłości na Malcie, procedury i koszty).

W zależności od tego czy kupują Państwo posiadłość jako inwestycję bądź też jako prywatną rezydencję, nasi agenci pomogą Państwu dokonać najlepszej możliwej decyzji. Mamy na uwadze Państwa indywidualne potrzeby, dlatego też przeprowadzamy wiele szkoleń dla naszych agentów, żeby zawsze służyli państwu profesjonalną poradą i udzielali precyzyjnych informacji. Wszyscy nasi pracownicy przechodzą przez światowej sławy, specjalny program szkoleniowy “Succeed”, zaprojektowany przez wiodących agentów nieruchomości na rynku i adresowany do wszystkich pracowników z tej branży.

Na Malcie istnieje bardzo długi zwyczaj kupowania posiadłości, a nie samego jej wynajmu. Ta długa tradycja przyczyniła się do wzrostu cen nieruchomości ale także do stabilności tutejszego rynku. Istnieje wiele możliwości kupna posiadłości na Malcie, na każdy możliwy rynek, co tez z przyjemnością Państwu przedstawimy w dalszej części tego dokumentu.

Nasze procedury związane z kupnem posiadłości na Malcie są skonstruowane w sposób prosty i łatwy do zrozumienia, który chroni zarówno sprzedawcę jak i kupca, w przeciwieństwie do innych krajów gdzie można spotkać się z podniesieniem raz ustalonej ceny bądź też z tak zwanym podkupywaniem. Co do sposobu formułowania dokumentów, mogą być one tworzone zarówno w języku angielskim jak i maltańskim, ponieważ oba są językami urzędowymi na Malcie. Jeśli mają Państwo takie życzenie, możemy polecić Państwu notariusza, jednakże mogą Państwo zasięgnąć także porady w swoim własnym zakresie.

Kupno posiadłości na Malcie

W zależności od tego czy w zakupionej posiadłości zamierzają Państwo mieszkać na stałe, czy też nie,  procedury mogą się nieco różnić.

Niemniej jednak, istnieją pewne ogólne procedury, których powinniście być Państwo świadomi zanim zdecydujecie się na kupno posiadłości na Malcie:

Kiedy zdecydują się Państwo na konkretną nieruchomość, a my asystowaliśmy Państwu zarówno w jej wyborze jak i w negocjacji ceny czy specjalnych warunków, ustalana jest data spotkania w celu podpisania umowy wstępnej (Preliminary Agreement), określanej także potocznie mianem Konvenju. To właśnie Konvenju jest zasadniczym dokumentem wiążącym kupującego i sprzedawcę, by zakończyć transakcję w określonym czasie (czas ten określa dokładnie term of Konvenju). Podpisując Konvenju zobowiązują się Państwo do zapłaty 1% tymczasowej opłaty stemplowej, jako zaledwie częściową opłatę z calych 5%.
Czas określany w term of Konvenju, daje możliwość dopełnienia wszelkich formalności związanych z transakcją, a także zobowiązuje do wykonania ich w korzystnym dla obu stron terminie.
Czynności przeprowadzane poczas trwania term of Konvenju:

-  Notariusz wyszukuje niezbędne informacje, w celu zweryfikowania prawa posiadania i upewnienia się, że nie ma żadnych wyróżniających się długów, hipotek lub prawa zatrzymania danej posiadłości.
- Kupujący winien dopenić wszystkich specjalnych wymagań, między innymi: zorganizować pożyczkę z banku, dowiedzieć się w sprawie pozwolenia na budowę itp.  (bądź innych rzeczy ustalonych w Konvenju)
- Sprzedawca musi dopełnić wszystkie specjalne wymagania, między innymi: dokończyć budynek, dokończyć określone prace np. remontowe itp. (bądź innych rzeczy ustalonych w Konvenju)

To właśnie w tym czasie jesteśmy do Państwa całkowitej dyspozycji, odpowiadamy na wszelkie pytania i rozwiewamy wątpliwości. Mamy bardzo dobre stosunki z wiodącymi bankami na wyspie, w związku z czym możemy Państwu także towarzyszyć podczas konsultacji ze specjalistami z banku, który Państwo wybiorą.

Gdy wymienione wyżej procedury zostaną dopełnione przez wszystkie ze stron, ustalana jest konkretna data podpisania ostatecznej umowy. Miejscem w któym może odbyć sie podpisanie umowy jest biuro lokalnego banku (zwłaszcza w przypadku kiedy potrzebna jest pomoc finansowa ze strony banku), jedno z biur RE/MAX bądź też biuro notarialne. Ostateczna umowa poświadcza zobowiązanie się do odpowiedniego uregulowania płatności, których szczegóły znajdują się w umowie.


W przypadku kupna posiadłości na Malcie jako drugiego domu:
posiadłość która chcą Państwo kupić nie będzie Państwa miejscem stałego zamieszkania. W celu kupna nieruchomości na Malcie w takich przypadkach, jest jednak pewne ograniczenie dotyczące ceny minimalnej. Oznacza to, że istnieje cena minimalna, którą kupujący musi zapłacić, żeby otrzymać zgodę na nabycie nieruchomości (AIP – Acquisition of Immovable Property permit). Dokument ten jest przyznawany przez Ministra Finansów, a czas oczekiwania wynosi mniej więcej 6-8 tygodni. Wspomniane ceny minimalne to: € 169, 205 za dom lub villę oraz  € 101, 551 za mieszkania.

W przypadku kupna posiadłości na Malcie jako swojej głównej rezydencji:
obywatele krajów Uni Europejskiej, którzy przebywali na terenie Malty przez ostatnie 5 lat mogą swobodnie otrzymać dokument poświadczający nabycie posiadłości, bez żadnego wcześniejszego ubiegania się o pozwolenie. Obywatele Uni Europejskiej, którzy nie przebywali na terenie Malty przez ostatnie 5 lat ale mają zamiar zamieszkać na stałe na Malcie nie potrzebują zgody na nabycie nieruchomości. Od takich osób nie wymaga się także zgody na zakup innych nieruchomości na Malcie, np. w celach biznesowych.

Jakie są korzyści wynikające z kupna nieruchomości na Malcie?

Istnieje możliwość odsprzedaży.

Możliwa hipoteka na zakup posiadłości przez osoby które nie są rezydentami na Malcie ani nie są obywatelami Malty, a jedynie przebywają tymczasowo na wyspach. Wraz z chwilą wydania zgody przez Maltański Bank Centralny mogą Państwo pożyczyć tak dużo jak Państwo sobie życzą z lokalnych banków,  zgodnie z przyjętymi warunkami.

Możliwość wynajmowania swojej posiadłości osobom trzecim (chociaż występują pewne ograniczenia).

Obywatele Uni Europejskiej mają szansę kupić swoją pierwszą posiadłość na Malcie bez żadnych restrykcji. Zgody w większości wypadków nie są wymagane, a nawet jeśli zajdzie taka potrzeba to łatwo je dostać i nie trzeba spełniać jakichś specyficznych warunków.

Ulgi podatkowe: Dobre wieści jeśli chodzi o rynek nieruchomości na Malcie są takie, że nasz system prawny nie nakłada podatku od majątku ani podatku od nieuchomości. W przypadku wynajmu, kiedy dochód jest wygenerowany poprzez samą nieruchomość, innymi słowy jeśli dochód pochodzi z wynajmu danej nieruchomości , podatek wynosi 15% i stanowi jednolitą stawkę (zryczałtowaną opłatę).
W przypadku sprzedaży, struktura podatkowa jest także prosta ale z duża ilością szczegółów do wytłumaczenia i nie do końca wpisuje się w zakres tego dokumentu.

Nasze zaangażowanie

Typowe wsparcie udzielane przez specjalistów z RE/MAX:

1. Zidentyfikowanie posiadłości spełniającej wszystkie wymagania i oczekiwania klienta przy wykorzystaniu naszej obszernej bazy danych.
2. Organizowanie i przeprowadzanie oględzin.
3. Asystowanie klientowi dopóki posiadłość nie zostanie ostatecznie wybrana.
4. Przeprowadzanie negocjacji dążąc do najlepszej możliwej ceny rynkowej i warunków umowy, a także zawarcie wspomnianego wcześniej Konvenju oraz asystowanie przy podpisaniu ostatecznej umowy. Ponadto, nasze biura zawsze są dla Państwa otwarte, służymy pomocą na każdym etapie danej transakcji.

Wynajem posiadłości na Malcie

Każdy obcokrajowiec przyjeżdżający na Maltę z zamiarem stałego pobytu, bądź przyjeżdżający do pracy lub na emeryturę ma prawo wynająć nieruchomość. Nie ma żadnych przepisów prawnych powstrzymujących cudzoziemców do wynajmu posiadłości na Malcie, z wyjątkiem pobytu stałego.

Nasz wydział zajmujący się wynajmem posiadłości, powstały w 1999 roku pod nazwą J&K Properties, urósł w siłę dzięki naszemu zaangażowanemu i ciężko pracującemu zespołowi specjalistów. Zdobycie mocnej pozycji na rynku nieruchomości pozwoliło nam na zaoferowanie najwyższej jakości usług z zakresu wynajmu posiadłości na Malcie i Gozo. Pośród wszystkich oferowanych przez nas usług znajduje sie nie tylko wynajem apartamentów, mieszkań i domów, oferujemy także zakwaterowanie w hotelu, wynajem samochodu oraz wiele innych, potrzebnych Państwu podczas pobytu na Malcie.

Będąc pionierami w zapewnianiu wszechstronnego serwisu, zespół specjalistów RE/MAX Malta ma odpowiedzi na wszystkie najczęściej zadawane pytania. Służymy pomocą swoim klientom, bez względu na to czy potrzebują oni porady w kwestiach podatków, zakładaniu własnego biura na Malcie, porady prawnej, pozwolenia na pobyt czy wyboru szkoły dla dziecka.

Pomagamy także w dostarczaniu gotowych rozwiązań dla pracowników, ponieważ specjalizujemy się w relokacji firm. Wyszukiwanie dobrej lokalizacji i najlepiej przystosowanych do danego typu działalności biur jest trudnym zadaniem, do którego firmy potrzebują odpowiedniego przewodnictwa. Nasze doświadczenie w zakresie współpracy z klientami, oferowanie najwyższej możliwej specyfikacji nieruchomości jest nieocenioną pomocą przy planowaniu rozpoczęcia biznesu na Malcie.

WYNAJEM W CELACH MIESZKALNYCH

Przez wszystkie lata naszej działalności, RE/MAX zbudował największą bazę danych nieruchomości na rynku dla długoterminowych wynajmów.

Na Malcie jest nieprzebrany wybór posiadlości do wynajęcia/pod wynajem rozmieszczonych w różnych częściach wyspy, pasujący do wielu rodzajów budżetów oraz do indywidualnych wymagań, oczekiwań i stylu życia potencjalnego kienta.

Kiedy klient przyjeżdża na wyspę tylko z powodu swojej pracy bądź przydzielonej mu delegacji, najbardziej prawdopodobne jest że lokalizacja miejsca pracy będzie w obszarze Sliema, St.Julians lub Valletta. Miasta te z reguły najlepiej spełniają wszystkie oczekiwania gdyż oferują wiele sklepów, supermarketów, różnorodne restauracje, plaże a także kina, puby i kluby. Posiadłości które można spotkać w tych miejscach wahają się od standardowych mieszkań, najczęściej w kamienicach, do apartamentów ze spektakularnym widokiem na Morze Śródziemne, a także na Maltańskie fortyfikacje. Na peryferiach miasta, zarówno jak i w mniejszych miasteczkach znaleźć można także domy w zabudowie szeregowej, mieszkania dwupoziomowe, domy parterowe oraz wille.

Jeśli preferowanym wyborem są bardziej spokojniejsze części wyspy, z dala od miejskiego zgiełku, dobrym pomysłem jest wtedy posiadłość w jednym z maltańskich starych miasteczek, gdzie odnaleźć można unikalne tradycyjne domy maltańskie oraz domy w gospodarstwie. Posiadłości tego typu są najczęściej odnowione, ale wciąż zachowują swój dawny dwustu lub czasami nawet trzystu letni urok.

Odległość pomiędzy wybranym miejscem pracy a miejscem zamieszkania ma znaczenie. Pomimo faktu że malta jest bardzo mała, korki potrafią być frustrujące. To właśnie z tego powodu interesujemy się tym aspektem, naszym zadaniem jest sprawić, by Państwa pobyt na Malcie był jak najbardziej przyjemny a dojazd do pracy, centrum handlowego czy szkoły nie sprawiał nadmiernych kłopotów.

Nasze zaangażowanie

Każdy klient traktowany jest profesjonalnie ale także indywidualnie. W RE/MAX Malta wiemy, że znalezienie odpowiedniego miejsca zamieszkania potrafi być czasami bardzo trudne i męczące. Z drugiej strony jesteśmy przekonani, że nasze lata doświadczenia staną sie dla Państwa bardzo pomocne przy przechodzeniu przez cały ten proces, od samego zamiaru wyboru nieruchomości do podpisania ostatecznej umowy z właścicielem.

Nasi specjaliści są wyszkoleni zgodnie ze światowymi standardami by wyszukać dobrą posiadłość i wynegocjować najlepsze możliwe warunki. Jesteśmy w kontakcie ze swoimi klientami cały czas, co daje im pewność że w przypadku pojawienia się jakichś problemów lub wątpliwości zawsze otrzymają od nas pomocną dłoń. Możemy to poprzeć naszym 24 godzinnym serwisem, 7 dni w tygodniu.

RE/MAX Lettings jest zobowiązany dostarczać Państwu wyczerpujący, profesjonalny i pozbawiony stresu serwis w rozsądnej cenie.