Wezwanie: +356 2578 3501 info@remax-malta.com
  • Malta-Fort_St_Angelo

Sprzedawanie nieruchomości na Malcie

Sprzedawanie nieruchomości na Malcie (ustalenie ceny, negocjowanie umowy, przygotowanie posiadłości na sprzedaż).

Obecnie, rynek nieruchomości na Malcie jest rynkiem kupującego. Taka sytuacja występuje naturalnie, gdy podaż znacznie przewyższa popyt. W praktyce wygląda to tak, że na rynku jest więcej domów na sprzedaż niż osób które chcą je kupić. Chociaż sytuacja ta wydaje się korzystna tylko dla potencjalnego nabywcy, sprzedawca podejmując odpowiednie kroki, także  może na tym skorzystać.

Rynek kupującego ma to do siebie, że od sprzedawcy wymaga całkowitego dostosowania do wymagań klienta. Kiedy na rynku jest wiele posiadłości podobnych do tej, którą chcą Państwo sprzedać i jeśli inni sprzedawcy wiedzą jakie panują w danym momencie warunki, ustalą taką cenę, która przyniesie im pewny zysk. To wlaśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie oszacowanie wartości posiadłości, tak żeby wyróżniała sie na tle innych nieruchomości, a w konsekwencji – szybciej się sprzedała.

W poniższym artykule spróbujemy przybliżyć Państwu jak powinna wyglądać cała procedura postępowania, jeśli zamierzają Państwo sprzedać nieruchomość.

1. Odpowiednie ustalenie ceny nieruchomości.

Najbardziej istotnym aspektem przy sprzedaży nieruchomości jest bez wątpienia ustalenie jej ceny. Dobrze oszacowana cena posiadłości już na samym początku, jest niezbędna by przyciągnąć każdego potencjalnego kupca. Im więcej potencjalnych nabywców zainteresuje się Państwa nieruchomością, tym szybciej któryś z nich w końcu zdecyduje się na jej kupno.

Liczne badania i przeprowadzone statystyki udowadniają że jeśli dana nieruchomość jest wyceniona pomiędzy 3% a 8% wartości rynkowej, sprzeda się o wiele szybciej i dojdzie do górnej granicy wartości rynkowej. Na Malcie ceny posiadłości są zazwyczaj zawyżone o 18-20%, stąd też większość z nich zostaje niesprzedana w okresie czasowym wynoszącym 180-250 dni. Oczywiście jeśli nie spieszą się Państwo ze sprzedażą nieruchomości,  mogą Państwo ustalić wyższą cenę niż cena rynkowa. Niestety problem z tego typu postępowaniem jest taki, że mogą Państwo dotrzeć do punktu kiedy posiadłość stanie się nudna i  nieświeża na rynku. Potencjalni kupujący przyklejają takiej nieruchomości etykietę z napisaem: ‘dom którego nikt nie chce kupić’. Ponadto potencjalni nabywcy będą także mieli wrażenie że z posiadłością ‘jest coś nie tak’ i to właśnie dlatego do tej pory nie została sprzedana.

2. Przygotowanie domu na sprzedaż

Przy planowaniu sprzedaży nieruchomości, niezbędne jest jej wcześniejsze przygotowanie, zanim jeszcze ogłoszą Państwo że jest do sprzedaży. Muszą się Państwo upewnić że nieruchomość jest w bardzo dobrym stanie. W przypadku rynku kupującego, klienci mają bardzo duży wybór innych posiadłości do obejrzenia, dlatego warto wcześniej się odpowiednio przygotować, tak żeby nie zniechęcić do siebie potencjalnego kupca. Odmalowanie ścian, naprawienie cieknącego kranu czy skrzypiących drzwi to drobne naprawy, które nie wymagają wielkiego nakładu kosztów ale które robią dobre wrażenie na klientach, już od momentu przekroczenia progu. Ważne jest także by upewnić się, że dom jest czysty i pachnie świeżością, zanim pozwolimy klientom na jego oglądanie.

3. Marketing przy sprzedaży nieruchomości

Pomimo faktu że może być to kosztowne, jeśli sprzedają Państwo nieruchomość na Malcie bez pomocy agencji nieruchomości, ważne jest aby nanieść ją na mapę. Z drugiej jednak strony, jeśli korzystają Państwo z usług agencji nieruchomości, to właśnie ich rolą jest zrobić to dla Państwa. Muszą Państwo oszacować sobie  koszt alternatywny pomiędzy nagromadzonymi kosztami a czasem, który będą musieli Państwo poświęcić na sprzedanie swojej posiadłości samemu i porownać to z kosztem uslugi profesjonalnej firmy zajmującej się sprzedażą nieruchomości na Malcie. Od Państwa zależy, którą z opcji wybierzecie.

4. Negocjowanie umowy

Agent nieruchomości ma przewagę nad zwykłym sprzedawcą nieruchomości jeśli chodzi o negocjowanie interesu. Specjalista z RE/MAX Malta na przykład, zna bardzo dokładnie rynek lokalny w którym znajduje się dana posiadłość i wie jak należy na nim postępować. Tylko ekspert będzie wiedzieć jakie inne nieruchomości są dostępne na rynku, podobne do tej którą sprzedaje, z jednoczesnym uwzględnieniem niformacji na temat tego, co do tej pory już zostało sprzedane.

Ekslukzywny program RE/MAX (Exclusive Value Added Listing Programme)

W RE/MAX Malta stworzyliśmy nowy produkt, który może pasować do Państwa potrzeb jeżeli zdecydują się Państwo na sprzedaż swojej nieruchomości. To o wiele bardziej profesjonalne podejście niż to które jest obecnie wykorzystywane na całym świecie. Dlaczego warto? Bo sprawia że dom sprzeda się w ciągu 55 dni…

Program o któym mowa został zaprojektowany z myślą o sprzedawcach, którzy potrzebują sprzedać nieruchomość w dość krótkim czasie. Nie jest to program nadający się dla każdego potencjalnego sprzedawcy nieruchomości, jako że nie każdemu sprzedawcy zależy na czasie, niektórzy wolą sprzedawać   nieruchomość dłużej licząc także na większy zysk ze sprzedaży.

1. Wizyta kontrolna – proces jest inicjowany standardową wizytą kontrolną kiedy to także nasz przedstawiciel odwiedzi Państwa dom, zrobi wszelkie niezbędne pomiary i przedyskutuje z Państwem państwa oczekiwania. Jeśli okaże się, że agent jest zainteresowany, to zaproponuje Państwu nasz program. Później, specjalista RE/MAX przedstawi państwa posiadłość specjalnemu komitetowi programowemu, do którego należą najbardziej doświadczeni agenci nieruchomości spośród wszystkich pracowników RE/MAX Malta.

2. Komitet Programu – naszym zadaniem jest upewnienie się, że Państwa posiadłość została wybrana jako idealna kandydatka do programu. Nasz komitet zrecenzuje państwa posiadłość i podejmie odpowiednią decyzję. O tym jaki będzie rezultat dowiedzą się Państwo poprzez naszych specjalistów, którzy ponownie się z Państwem skontaktują.

3. Mocne wejście na rynek, czyli początek sprzedaży – kiedy państwa posiadłość zostanie zatwierdzona, zostaną Państwo poproszeni o podpisanie umowy z agencją nieruchomości, gdzie też RE/MAX Malta zobowiąże sie do wdrożenia działalności marketingowej zapewniającej Państwu mocny start na ryku nieruchomości:

a.) Nasza profesjonalna, akredytowana ekspertka (Accredited Staging Professional, ASP) na Malcie,
Fiona Caruana Carabez pomoże uwydatnić najlepsze cechy Państwa posiadości poprzez profesjonalną fotografię. Sprawi, że państwa posiadłość będzie BŁYSZCZEĆ na tle konkurencji !

b.) Broszura w formacie a4, złożona, kolorowa i specjalnie zaprojektowana tak by pokazać najbardziej znaczące zalety nieruchomości. Chcemy się upewnić, że bezwzględu na to jak dużo nieruchomości zobaczy potencjalny kupujący, to wlaśnie Państwa nieruchomość będzie tą, którą zapamiętają.

c.) Własna strona w internecie – założona po to by cały świat był w stanie obejrzeć Państwa posiadłość. Strona jest zoptymalizowana dla wszystkch przeglądarek, poza tym ktokolwiek będzie wyszukiwał posiadłości na Malcie zobaczy stronę z Państwa nieruchomością zaraz na górze w wynikach wyszukiwania.

d.) Siła serwisów społecznościowych – mamy ponad 80 tysięcy subskrybentów, którzy regularnie otrzymują oferty nieruchomości z Ekskluzywnego Programu RE/MAX. Mamy także naszą stronę na facebooku, gdzie możemy zamieszczać posiadłości. Samych osób subskrybujących naszą stronę na facebooku jest już ponad 180 tysięcy. Dzięki takiej agresywnej kampani reklamowej, setki odwiedzających trafiają prosto na stronę państwa posiadłości. RE/MAX Malta jest także bardzo aktywny  w takich serwisach jak Pinterest, gdzie ma nawięcej subskrybentów na całej Malcie, Twitter, Linkedin i Google Plus.

e.) Dopasowanie do klienta (Buyer Match) – aktywnie wykorzystujemy jedno z narzędzi o największej skuteczności dostępne na rynku nieruchomości na Malcie. Jest nim dopasowanie do klienta (buyer match). Nasi klienci są proszeni o dostarczenie ich kryterii wyszukiwania a my wysyłamy im powiadomienia kiedy jakaś konkretna nieruchomość spełnia te wymogi. W naszym systemie mamy ponad 2000 możliwych kryterii.

f.) Newsleter – co cztery dni wysyłamy listę posiadłości do naszej bazy danych z 2500 subskrybentów, którzy wyrazili chęć otrzymywania nowych wiadomości, ekskluzywnych posiadłości i innych informacji dotyczących naszej szerokiej oferty usług.